Boyler Nedir
Temmuz 6, 2020 0
Boyler Nedir ?

Boyler aslında dilimize İngilizce’den geçmiş olup aslından Türkçe’de kaynatıcı anlamı taşımaktadır. Yurt dışında “boiler” olarak kullanılan kelimenin tesisattaki karşılığı aslında kazandır. Ama bizim tesisatımızdaki “boyler”; kullanım suyu hazırlama tanklarına verilen isim olmuştur.

Boylerlerin amacı kazandaki suyla kullanım suyunu karıştırmadan, kullanım suyunu ısıtmaktır. Önceden çok yaygın olan dışındaki cidardan sıcak su dolaşımı ile yapılan ısıtmalar artık günümüzde bu işlemi serpantin vasıtasıyla yapan tanklara bırakmıştır. Kullanılan yeni sistem boylerlere ise hızlı boyler adı verilmektedir. Boylerler genel olarak tek serpantinli ve çift serpantinli diye ikiye ayrılırlar. Tek serpantinli boylerler sadece tek ısı kaynağından ısıtma yapabilen boylerlerdir ve bu kaynak genelde kazan olmaktadır. Çift serpantinli boylerler ise 2 ısı kaynağından ısıtma yapabilen boylerlerdir ve 1. ısı kaynağı yine kazan olurken,  2. ısı kaynağı genelde güneş enerjisi olmaktadır.

Yukarıdaki bölümde boylerlerin ısıtma mekaniğine dair bilgiler verdik bu bölümde ise boylerlerin kaplamaları ile ilgili geçirdiği evrimden bahsedeceğiz. Boylerler önceden korozyon dayanımı muhteşem olan ama aynı zamanda sağlık açısından çok da tavsiye edilmeyen galvaniz ile kaplanmaktaydılar. Bu zamanla insanları başka arayışlara sevk etti. Paslanmaz boya ve epoksi gibi ama en sonunda emaye kaplamada karar kılındı ki bunun biraz değişik versiyonlarına Thermoglass da denmektedir. Hem sağlık hem de korozyona dayanım açısından en verimlilerinden biri olarak tasvir edebiliriz emayeyi.

İzolasyon olarak ise yaygın olarak kullanılan yumuşak ve köpük poliüretanın yanı sıra taş yünü ve cam yünü izolasyon malzemeleri de günümüzde yaygın olarak kullanılmaktadır.